Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Tlačové správy / Dušan Muňko je neprijateľný
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
 

Dušan Muňko je neprijateľný

[2006-07-19] Ekofórum k nominantovi Smeru na štátneho tajomníka MŽP SR

EKOFÓRUM

neformálna platforma environmentálnych mimovládnych organizácií

na adrese: Nadácia Ekopolis, Medená 5, 811 02 Bratislava,

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

Dušan Muňko je neprijateľný

Ekofórum k nominantovi Smeru na štátneho tajomníka MŽP SR

 


Ekofórum je zhrozené z toho, že vláda nominovala na post štátneho tajomníka veľkopodnikateľa Dušana Muňka, člena strany Smer, ktorý bol agentom ŠtB, v nedávnej minulosti mal vážne problémy so zákonom a k ochrane prírody zaujíma nekompetentné postoje. Ekofórum považuje za alarmujúce to, že takýto človek sa dostal do druhej najvýznamnejšej funkcie rezortu životného prostredia. Zároveň vyjadruje vážne obavy, že jeho prostredníctvom bude dochádzať k antienvironmentálnym tlakom na činnosť rezortu životného prostredia.


V roku 2004 požiadala Generálna prokuratúra SR Imunitný výbor NR SR o zbavenie p. Muňka poslaneckej imunity a udelenie súhlasu na jeho trestné stíhanie vo veci porušenia zákona č. 237/2002 o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Podľa vyjadrení príslušných orgánov v prípade poslanca Muňka bolo na základe zistených skutočností zistené, že osoba naplnila znaky skutkovej podstaty trestného činu s výškou spôsobenej škody okolo 1 milióna SK, za čo hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov alebo peňažný trest.

 

Imunitný výbor poslanca Muňka imunity nezbavil. Krátko potom predniesol v rozprave parlamentu plamennú reč o škodlivosti zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, pričom sa však nevyhol rôznym polopravdám a zavádzaniu. Tvrdil napr., že zákon je v rozpore s nariadeniami Rady Európskej únie, čo vôbec reálne nevyplýva zo žiadneho dokumentu. Jeho tvrdenia preto možno oprávnene pokladať za účelové až nebezpečné, sledujúce prospech úzkej skupiny obchodníkov so zvieratami. Obchod s voľne žijúcimi živočíchmi sa celosvetovo pozorne sleduje a kontroluje, pretože po obchode so zbraňami a ľuďmi patrí medzi najvýnosnejšie.*1


Z aktuálnych vyjadrení p. Muňka je taktiež zjavné, ako absurdne a nekompetentne vníma ochranu prírody, keď – v rozpore so stanoviskami odborných organizácií štátnej ochrany prírody a napokon aj samotného ministerstva životného prostredia – presadzuje odstránenie všetkého dreva z tzv. kalamity v Tatrách. Pán Muňko chce oklieštiť ochranu prírody a odstrániť popadané drevo dokonca aj z území s najvyššími stupňami ochrany (Tichá, Kôprová dolina). Tieto postoje potvrdzujú, že nechápe princípy ochrany prírody a prirodzený cyklus fungovania lesných ekosystémov.

 

Rovnaký nezáujem o vzácne prírodné dedičstvo Slovenska je zjavný aj z jeho vyjadrení, že „Vysoké a Nízke Tatry ... musíme otvoriť tak, ako sú otvorené Alpy, dobudovať ... infraštruktúru, ... (ak bude tak málo kilometrov zjazdoviek) nebude sa tam dať riadne robiť cestovný ruch“. Nominant na post štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia teda preferuje budovanie cestovného ruchu bez akejkoľvek zmienky, že citlivé ekosystémy Tatier môže ich úplné, nekontrolované otvorenie týmto aktivitám nenávratne zničiť...*2


Zdeformovaný vzťah p. Muňka k prírode a životnému prostrediu sa prejavil aj pri mnohých hlasovaniach o zákonoch týkajúcich sa ochrany prírody a životného prostredia (napr. zákon o lesoch), pričom jeho motívy zrejme najviac ovplyvnili jeho podnikateľské aktivity.

 

Pán Muňko taktiež kolaboroval so zločinným komunistickým režimom, pričom v tom období mal pomerne vysoké postavenie v oblasti cestovného ruchu (riaditeľ Slovakoturistu).*3

 

 

Za Ekofórum

 Marcel Zajac, 0905 529 285

 

 

Pozn.:

 

*1

http://www.obroda.sk/clanok/17914/Munko-neprisiel-o-imunitu

Národná obroda, 3. 11. 2004

Muňko neprišiel o imunitu

 

Poslanec za Smer Dušan Muňko neprišiel o svoju poslaneckú imunitu, keď parlament nesúhlasil s jeho trestným stíhaním v súvislosti s chovom ohrozených druhov papagájov.

O zbavenie Muňkovej imunity požiadal parlament 27. júla okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I Stanislav Lešo. Obhajca poslanca Juraj Kuráň považuje celý proces za vyfabulovaný. O udelenie súhlasu na trestné stíhanie poslanca žiadala Generálna prokuratúra už druhý raz. Ak by zastupiteľský zbor súhlasil so zbavením poslaneckej imunity, vzniesla by voči Muňkovi obvinenie z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, za čo hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov alebo peňažný trest.

(TASR, Bratislava)

 

http://www.changenet.sk/?section=forum&x=91218&cat=14673

Paradoxy v procese novelizácie zákonov pod patronátom Smeru
7.10.2004 | Jozef Chavko

 

 

*2 http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2764092

V tom, čo ďalej s Vysokými Tatrami, sú strany pomerne jednotné

SME, 15. 6. 2006

 

... Poslanec Smeru Dušan Muňko hovorí, že vládny výbor na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier neurobil skoro nič, v Tatrách po kalamite nie je vyťažené všetko drevo, lesy ohrozuje lykožrút. "Ministerstvá by nemali strkať hlavy do piesku a nič neriešiť," hovorí Muňko. ...

 

Problematike Vysokých Tatier sa v Smere venuje poslanec Dušan Muňko. Podľa neho by starostovia a primátori tatranských obcí mali mať kompetenciu rozhodovať, čo s Tatrami. "Vysoké a Nízke Tatry sú na to, aby tam turisti chodili, musíme ich otvoriť tak, ako sú otvorené Alpy. Dobudovať popradské letisko, infraštruktúru."

 

Ochranu prírody by oklieštil. "Tichá a Kôprová dolina boli v roku 1992 chránené na 10 percent, dnes je chránených 90 percent. Netvrdím, že nemajú byť chránené, ale aspoň kalamitné drevo mali dať preč," hovorí.

 

Rozhodnutie, či zlúčiť Štátne lesy TANAP-u a Správu TANAP-u do jednej organizácie, závisí podľa Muňka od politickej vôle.

 

Nie je proti ďalším zjazdovkám, lebo ak bude tak málo kilometrov zjazdoviek, "nebude sa tam dať riadne robiť cestovný ruch". "Sme jediná krajina únie, ktorá chráni 23 % územia, Česi chránia 8 %. Je otázka čo z toho vláda chce mať," hovorí.

 

 

 

*3

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2794570

V parlamente je jeden agent ŠtB, Dušan Muňko

 

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2001015

Muňko bol agent aj nomenklatúrny káder

 

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2001017

Muňko svojich eštebákov pozná, zavolá ich svedčiť

Anonymous says:
13. 03. 2007 09:48

ak niekto kritizuje zákon o obchodovaní s ohrozenými druhmi tak je nekompetentný?! to si snáď myslíte, že je dobrý? Na porovnanie: ak by bol schválený podobný zákon s toľkými novelizáciami, podstatnými zmenami a takým dosahom napríklad v oblasti dopravy, respektíve v iných sférach, tak sa o tom diskutuje niekoľko rokov - myslím si že na 200% by nikdy nemohol prejsť legislatívnou radou... Ak by napríklad zo zákona vyplýval následok: pri nedostatočne vypísanom technickom preukaze od vozidla, alebo s chybou pri vypisovaní príslušným org. PZ by vás považovali za zlodeja so všetkými následkami - doklady by boli neplatné, vozidlo by prepadlo v prospech štátu (darmo ste si ho kúpil),vlastne steho ukradol - trestná zodpovednosť - a to všetko za chybu v dokladoch, ktorú ten predchádzajúci zákon dokonca sám prikazoval. nádherné... Alebo Vám PZ pri kontrole povie, že neexistujete - vy ste vlastne Ukrajinec, ktorý tu je nelegálne, pretože Vám skončila platnosť občianskeho preukazu... Asi až potom by Vám to konečne zaplo, že??? alebo ani potom nie?

Anonymous says:
27. 08. 2007 09:32

Keby nedošlo k prevratu pred 15 rokmi pod záštitou terajšieho "spolupracovníka" Dušana Muňka /myslím tým, že teraz sú obaja vo vláde, len Mečiar bol viac na politiku, zatiaľ čo Muňko si kupoval "dušičky tým, že zadara rozdával dovolenky, aby si zaviazal čo najviac ľudí/ tak by Dušan Muňko už dávno sedel na ÚV v Prahe, lebo o to mal eminentný záujem. Len bol veľmi konzervatívny a myslel si na rozdieľ od Mečiara, že vtedajší politický "stav" sa udrží. Každý z našich politikov je alebo priveľmi ctižiadostivý a chtivý moci, alebo šedá eminencia bažiaca po peniazoch. Neviem ktorý z nich je horšia alternatíva.

Commenting has been disabled.